Metody rehabilitacji kręgosłupa szyjnego

Odcinek szyjny kręgosłupa tworzy zaledwie siedem kręgów. Pomimo, iż są to najmniejsze w całym kręgosłupie kręgi, pełnią ważną rolę:

  • formują kanał, którym przebiega rdzeń kręgowy,
  • dzięki mobilności uczestniczą w poruszaniu i podtrzymywaniu głowy.

Na formę odcinka szyjnego wpływ mają m.in.:

  • pozycja podczas pracy fizycznej i siedzącej,
  • postawa ciała,
  • współistnienie innych schorzeń kręgosłupa,
  • rodzaj uprawianego sportu,

Szacuje się, że już co trzecia osoba dorosła doświadcza dolegliwości bólowych ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa, które objawiają się np. nerwobólami, drętwieniem rąk, zaburzeniami równowagi, szumem w uszach, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, zaburzeniami pracy serca czy przełykania i zdecydowanie pogarszają komfort życia. W jaki sposób pozbyć się przykrych dolegliwości? Przede wszystkim ból w odcinku szyjnym należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o sposobie leczenia – czy wystarczy kołnierz ortopedyczny, przeciwbólowa i przeciwzapalna farmakoterapia, czy konieczna będzie fizjoterapia, kinesiotaping, czy metody wspierające leczenie (laseroterapia, elektroterapia).

Bardzo dobre wyniki w rozluźnieniu i wzmocnieniu przednich, tylnych mięśni szyi oraz karku przynosi masaż leczniczy oraz ćwiczenia wzmacniające, rozluźniające, rozciągające i mobilizujące. Kinezyterapia nie jest wskazana przy wszystkich rodzajach zwyrodnień kręgów, ponadto rodzaj ćwiczeń, ich intensywność i ilość powtórzeń powinna być dobrana przez specjalistę, a same ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty.