Dlaczego stopy się pocą i jak sobie z tym radzić?

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, który pozwala na regulowanie temperatury naszego organizmu. Jeśli jednak pocimy się w nadmiarze, to może to oznaczać czynnik chorobowy zwany hiperhydrozą. Jeśli nie możemy ustalić przyczyny pocenia się, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Także w przypadku, gdy mamy problem z pocącymi się stopami. Nie warto tego problemu zrzucać na karb upału czy noszenia zabudowanego obuwia ze sztucznych materiałów. Wspomagająco jednak można zastosować różne produkty, dzięki którym pocenie będzie mniej uciążliwe, które będą działały przeciwbakteryjnie zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp

Większość z blisko trzech milionów gruczołów potowych na ludzkim ciele jest usytuowana pod pachami oraz na dłoniach i stopach i jeśli produkują one więcej potu niż potrzeba do regulacji termicznej, wówczas mamy do czynienia z nadpotliwością. Oprócz czynników o podłożu chorobowym, jak np. cukrzyca, nadczynności tarczycy czy nowotwory, na zwiększone wydzielanie potu wpływają także ostre potrawy, kofeina, papierosy, a także leki oraz uwarunkowania genetyczne.

Sposoby radzenia sobie z poceniem stóp i nieprzyjemnym zapachem

Pocenie stóp można zmniejszyć przede wszystkim poprzez odpowiednią higienę tej części ciała, noszenie skarpetek z dużą zawartością naturalnych materiałów i przewiewnego, lekkiego obuwia. Pomocne będzie także stosowanie różnego typu preparatów do stóp, w formie sprayu, żelu czy maski. Sprawdzi się także krem na potliwość stóp. Najczęściej te przeznaczone do walki z nadmiarem potu i jego brzydkim zapachem mają formułę opartą na chlorku glinu. Skuteczne będą również specjalne pudry do stóp, a w przypadkach bardzo uciążliwych można skorzystać z osiągnięć medycyny estetycznej i zdecydować się na zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej.

Skuteczne działanie antybakteryjne srebra

Ponieważ z nadmiernym poceniem się stóp najczęściej idzie w parze brzydki zapach, ważnym elementem dbania o stopy jest stosowanie preparatów o działaniu antybakteryjnym. Skuteczny środek na pocenie nóg będzie posiadał w składzie przede wszystkim mikrosrebro. Sprawdzonym kosmetykiem w formie maski na stopy jest zawierającym ten składnik jest regenerujący i kojący SILVER reNOVATOR od Pharm Foot, polecany dla osób z zaburzeniami równowagi mikrobiomu skóry. Dzięki swojemu składowi, oprócz działania regeneracyjnego i ochronnego, przeciwdziała również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, pozostawiając efekt odświeżonych stóp. Preparat jest łatwy w użyciu – wystarczy nałożyć go na stopy, a następnie wmasować w skórę i zostawić do wchłonięcia.