Problemy z ciśnieniem u starszych osób zdarzają się bardzo często. Właśnie dlatego, polega się monitorować je przynajmniej raz dziennie, a pomiary zapisywać, aby w razie potrzeby pokazać je lekarzowi. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie u seniorów jest niebezpieczne i nie powinno być lekceważone. Dowiedz się, co powinieneś o nim wiedzieć, jeżeli opiekujesz się starszą osobą.
Prawidłowe ciśnienie u seniorów
Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia u osób starszych? Takie same jak u osób młodszych, czyli 120/80. Jeżeli przynajmniej dwa pomiary wskazują na ciśnienie o wartości 140/90, można już mówić o nadciśnieniu. Jeżeli ciśnienie skurczowe spada poniżej 100, można już mówić o niedociśnieniu czyli hipotonii. Jakie są najczęściej przyczyny zbyt wysokiego ciśnienia u seniorów? Między innymi otyłość w okolicach brzusznych, nadmierne spożywanie soli, brak aktywności fizycznej, choroby tętnic lub nerek, zwężenie aorty, brak aktywności fizycznej czy nieodpowiednia dieta. Nadciśnienie może dawać wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, kołatanie serca, duszności, zawroty i bóle głowy czy zaczerwienie na twarzy. Innym problemem często występującym u innych osób jest szybki spadek ciśnienia przy zmianie pozycji, czyli tzw. hipotonia ortostatyczna. Również niektóre przewlekłe choroby prowadzą do stałego spadku ciśnienia, między innymi cukrzyca, choroba Parkinsona, niedoczynność przysadki mózgowej lub nadnerczy.
Leczenie zbyt niskiego i wysokiego ciśnienia u seniorów
Hipotonia często nie wymaga żadnego leczenia – zwłaszcza, jeżeli jest łagodna, ponieważ organizm stosunkowo łatwo się do niej przyzwyczaja. Jeżeli jednak objawy takie jak senność i przewlekłe zmęczenie spowodowane tym stanem obniżają komfort życia seniora, można zdecydować się na podniesienie ciśnienia – na przykład poprzez picie większej ilości wody lub zwiększenie soli w diecie. Nieco większym problemem jest nadciśnienie, ponieważ wymaga już odpowiedniej farmakologii, czyli leków obniżających ciśnienie. Niemniej ważna jest profilaktyka – między innymi spacery oraz odpowiednia dieta. Należy też zadbać, aby senior cierpiący na nadciśnienie miał zagwarantowaną odpowiednią ilość wypoczynku oraz jak mniej stresujących sytuacji. Sen oraz relaks pomagają zminimalizować napięcie, które często wpływ niekorzystanie na ciśnienie tętnicze. Ważne jest też psychiczne wsparcie starszych ludzi, ponieważ narażeni są oni na depresje i obniżenie nastroju. W wielu przypadków doskonałym rozwiązaniem okazuje się dołączenie do klubu seniora – miejsca takie oferują bardzo interesujący program dopasowany do potrzeb i preferencji starszych osób.