Dobór materaca – podstawa zdrowego snu

Jesteś na etapie urządzania swojej sypialni i zastanawiasz się, jaki materac będzie najlepszym rozwiązaniem? A może Twoje dotychczasowe łóżko nie zapewnia Ci odpowiedniego komfortu, dlatego myślisz o jego wymianie? Nic dziwnego! Zdrowy i spokojny sen to podstawa, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Wybór odpowiedniego materacu do sypialni to kwestia, do której warto podejść bardzo poważnie. Co należy wziąć pod uwagę? Poznaj nasze wskazówki.

Jaki materac do sypialni wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca do spania jest bardzo ważny, ponieważ to na nim spędzamy każdego dnia około 8 godzin. Jeżeli nie jest dopasowany do naszych potrzeb, może przyczynić się do problemów z kręgosłupem lub innych nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie parametry są więc najważniejsze? Między innymi odpowiednia twardość – zbyt miękki materac sprawi, że mięśnie zamiast odpoczywać będą się spinać szukając najkorzystniejszego łożenia. Wbrew pozorom „zapadanie się” w materacu nie jest pożądane, ponieważ może prowadzić do bólów mięśniowych. Drugą skrajnością jest zbyt twardy materac, ponieważ utrudnia swobodne krążenie krwi w miejscach nacisku. Może to nawet powodować ciągłe wybudzanie się, utrudniające spokojny i zdrowy sen.

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Skąd możesz wiedzieć, czy dana twardość materaca jest odpowiednia? Najłatwiej jest wykonać prosty test. W tym celu trzeba położyć się na plecach i wsunąć dłoń pod lędźwiową część kręgosłupa. Jeżeli wsuwa się ona zbyt łatwo – materac jest za twardy, natomiast jeżeli praktycznie nie da się jej wsunąć to oznacza, że materac jest za miękki. Warto dążyć do takiego stanu, żeby ręka napotkała jedynie lekki opór. Standardowo przyjmuje się, że osoby o wadze do 80 kg powinny wybierać materace o twardości H2, natomiast te o większej wadze – H3. Dobrze też jest pamiętać, że twardość materaca to kwestia dosyć indywidualna – warto więc kierować się nie tylko parametrami, ale też odczuwanym komfortem.