Czym grać na gitarze zamiast kostki – łezki, monety i inne

Gitarzystom, którzy przyzwyczaili się do wykorzystania kostki, albo po prostu grają na metalowych strunach, z pewnością niejednokrotnie zdarzyło się zapomnieć kostkę do gry. Niektórzy potrafią wówczas bez problemu poradzić sobie, wykorzystując wyłącznie palce, podczas gdy inni czują się zupełnie bezradni. Podpowiadamy, czym można zastąpić kotkę – przynajmniej na jednorazowe wykonanie.

A może tak monetę?

Choć dla niektórych może zabrzmieć to dziwnie, to monety doskonale sprawdzają się w roli substytutu kostek gitarowych. Oczywiście wiele zależy od jej stopu, ale na przykład gitarzyści z naszego kraju dość dobrze wypowiadają się na temat „jednozłotówek”, jednak w każdym przypadku potrzebne będzie przyzwyczajenie się do innego ciężaru i twardości monety. Jednak w sytuacjach awaryjnych sprawdzi się idealnie.

Palcami?

To nieprawda, że na strunach metalowych można grać tylko z wykorzystaniem kostki gitarowe. Wielu wykonawców nie uznaje łezek i gra wyłączenie przy użyciu własnych palców, choć oznacza to znaczenie paznokci. Jeśli nie masz możliwości znaleźć dobry substytut, to po prostu spróbuj zagrać palcami. Być może spodoba Ci się i postanowisz częściej grać w ten sposób.

Stare karty bankomatowe, SIM i inne

Jako jednorazowy substytut kostki możesz wykorzystać wiele dostępnych pod ręką przedmiotów. Masz może w portfelu nieużywaną kartę SIM? Świetnie się sprawdzi w Twoich rękach. Karta bankomatowa czy kredytowa, której się skończył termin ważności? Świetna opcja, ale najlepiej będzie, jeśli ją uprzednio przytniesz. W najgorszym przypadku możesz sięgnąć nawet po kilkukrotnie złożoną kartę do gry – choć nie nastawiaj się, że wytrzyma szczególnie intensywne partie lub bardzo długi koncert. Jednak awaryjnie sprawdzi się dość dobrze i pozwoli na zagranie kilku utworów.

Jako substytut kostki sprawdzi się każdy przedmiot, który zmieści się w dłoni, nie zajmuje dużo miejsca i pozwoli na precyzyjne uderzanie w struny – może więc to być zabawka, ułamany plastikowy nóż czy cokolwiek o podobnych parametrach. Pamiętaj, że najważniejsze jest zacięcie, a nie z czego została wykonana Twoja kostka.