Co zrobić, jeśli dłonie nam się nadmiernie pocą?

Na początek podkreślmy: pocenie jest naturalną reakcją organizmu, która pomaga we właściwej regulacji jego temperatury. Zdarza się jednak i tak, że nasza potliwość jest zdecydowanie nadmierna, a przez to wręcz krępująca. Co wtedy zrobić? Po pierwsze: odwiedzić lekarza dermatologa, które wykluczy cały szereg chorób których objawem jest zbytnie pocenie się. W międzyczasie możemy też jednak sami zadbać o swoje ciało, stosując różnorodne kosmetyki kupione w drogerii bądź te przygotowane samodzielnie we własnym domu.

Najczęstsze przyczyny nadpotliwości dłoni

Jak wspomnieliśmy we wstępie, nadmierne pocenie się dłoni może mieć podłoże chorobowe. Najczęstsze schorzenia, które prowadzą do takich konsekwencji to cukrzyca, mocne infekcje bakteryjne bądź wirusowe, choroby tarczycy, menopauza, otyłość, zaburzenia działania układu neurologicznego, złe działanie nerek, ciąża czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Z czynników pozachorobowych należy natomiast wymienić mocny stres, zwłaszcza ten przewlekły, wysokie temperatury otoczenia oraz spożywanie dużej ilości pokarmów z ostrymi przyprawami (jak chili czy tabasco) czy napojów zawierających duże ilości kofeiny.

Domowe sposoby na nadpotliwość dłoni

Przeciwdziałanie zbyt spoconym dłoniom zacznij od usunięcia z diety najostrzejszych produktów, które podnoszą temperaturę ciała. Powinieneś zrezygnować także z napojów kofeinowych (nie tylko kawy, ale też napojów energetycznych), gdyż one mocno pobudzają pracę naszych gruczołów potowych. Gdy to nie zadziała, możesz skorzystać ze zbawiennego działania ziół.

Jakie zioła na nadpotliwe dłonie będą najlepsze? Przede wszystkim szałwia, skrzyp polny i pokrzywa. Możesz pić napar z nich, ale najlepiej połącz to z wykonywaniem kilkunastominutowych kąpieli dłoni w letnim naparze, do którego dodasz na przykład kilka kropli antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego. Dlaczego płyn musi być letni? Ano dlatego, że gorąca woda tylko wzmacnia pracę naszych gruczołów łojowych.