Jak poradzić sobie z alergią?

Kiedy zaczyna się wiosna, wiele osób narzeka na objawy alergii na pyłki. Jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny będące w otoczeniu. Najczęściej objawia się ona katarem, kaszlem, drapaniem w gardle i łzawieniem. Niektórzy zmagają się z alergią pokarmową, która polega na niewłaściwej reakcji na jakiś składnik jedzenia. Można poddać się specjalnym testom wykonywanym przez lekarza. Zazwyczaj wygląda to tak, że nakłuwa się skórę, wprowadzając wybrany alergen i obserwuje się reakcje. W przypadku, gdy jest to jedynie odpowiedź organizmu na pyłki, sprawa jest nieco prostsza, bo objawy występują tylko podczas pylenia konkretnej rośliny. Oczywiście żaden rodzaj alergii nie jest przyjemny i powoduje złe samopoczucie. U niektórych osób jest to na tyle poważna sprawa, że po kontakcie z alergenem przechodzą przez wstrząs anafilaktyczny i muszą jak najszybciej dostać silne leki, bo jest to bezpośrednie zagrożenie życia.

Czy alergię da się leczyć?

Niestety nie da się całkowicie wyleczyć alergii. Na szczęście można stłumić objawy praktycznie do zera. Leczenie to nazywa się immunoterapią i polega na regularnym szczepieniu pacjenta. Oczywiście szczepionki zawierają szkodliwy alergen. Dzięki temu organizm, a raczej układ odpornościowy, uczy się z tym walczyć, a objawy stają się coraz mniej widoczne.

Nie jest to jednak możliwe przy bardzo silnych uczuleniach, ponieważ nawet najmniejsza dawka alergenu może być zabójcza.

Co zrobić, aby zmniejszyć objawy alergii?

Na szczęście jest wiele sposobów, które pomagają poradzić sobie z alergią i jej uciążliwymi objawami. Można zażywać leki, które bardzo często są przypisywane przez lekarza. Zazwyczaj są w formie tabletek, ale czasem występują w formie małych inhalatorów. Mają one jednak pewną wadę – ich skutkiem ubocznym jest przymulenie i ogólna senność. Najlepiej unikać alergenów najbardziej jak się da. Powinno się wtedy dbać o dietę – można nawet udać się w tej sprawie do dietetyka. Aby uniknąć pyłków należy omijać wszelkie parki, a jeśli jest możliwość, to wyjechać nad morze. Jeśli pojawią się objawy uczulenia, a nigdy wcześniej ich nie było, powinno się jak najszybciej udać do lekarza i zrobić odpowiednie testy.