Jak rozpoznać migrenę – objawy i leczenie

Ból głowy raz na jakiś czas przytrafia się każdemu z nas – czasami spowodowany jest zmęczeniem, brakiem snu lub pogodą. W przypadku niektórych osób może pojawiać się bardzo często oraz być na tyle uciążliwi, że uniemożliwia pracę lub wykonywanie codziennych obowiązków. Jednym z najcięższych rodzajów bólów głowy jest migrena, której mogą towarzyszyć także inne objawy. Czym się charakteryzuje to schorzenie oraz jak wygląda jego leczenie?

Jak rozpoznać migrenę?

Za migrenowe bóle głowy uznaje się takie, które nie wynikają z jakichś innych schorzeń. Wbrew pozorom problem ten dotyczy stosunkowo dużej grupy osób – uważa się, że nawet 15% społeczności może zmagać się z migrenami. Typowa migrena najczęściej pojawia się w młodym wieku. Aż ¾ przypadków dotyczy kobiet. Jakie są jej najbardziej charakterystyczne objawy? U każdej osoby może przebiegać różnie. Zazwyczaj wyróżniać można jednak 4 okresy epizodu migreny. Na samym początku choremu towarzyszy spadek nastroju, drażliwość oraz nadmierne reagowanie na różne bodźce – zazwyczaj objawy te pojawiają się na kilka godzin lub dni przed migreną. Następnie pojawia się aura migrenowa, a potem już napad migreny – towarzyszy mu silny, jednostronny ból głowy utrzymujący się od kilku go kilkudziesięciu godzin. Objawami migreny są też nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki. Po ustąpieniu bólu osoba może czuć się osłabiona, zmęczona lub odczuwać dyskomfort.

Migrena – sposoby leczenia

Leczenie migreny odbywa się na dwa sposoby – doraźnie lub profilaktycznie. W pierwszym przypadku przyjmuje się leki mające za zadanie doprowadzenie do ustąpienia objawów lub ich złagodzenie. Mogą to być niesteroidowe leki przeciwzapalne lub produkty z grupy tryptanów. Niekiedy leki przepisuje lekarz na receptę. W leczeniu migreny duże znaczenie mają też działania profilaktyczne, których celem jest zapobieganie występowania napadom bólu. Przyjmuje się doraźne preparaty, na przykład leki przeciwdepresyjne. W przypadku niektórych osób pozytywne efekty przynoszą alternatywne formy terapii, a przykład akupunktura.