Jakie są główne objawy chorób układu krążenia?

Choroby układu krążenia każdego roku zbierają ogromne żniwo zarówno w Polsce, jak i na świecie. Uważa się, że są jednym z najczęstszych powodów zgonów, dlatego zostały nazwane chorobą cywilizacyjną. Związane są z uszkodzeniem tkanek i narządów, które wchodzą w skład układu sercowo-naczyniowego – należą do niego między innymi serce, tętnice, żyły, naczynia włosowate czy krwionośne. Jakie są główne objawy chorób układu krążenia, które powinny być bezzwłocznie skonsultowane ze specjalistą?

Najczęściej występujące choroby układ krążenia

Za jedną z najczęściej występujących chorób dotyczących układu krążenia zalicza się nadciśnienie tętnicze, czyli inaczej podwyższone ciśnienie krwi. Jest to poważne schorzenie, które na samym początku objawia się bólami głowy, zawrotami, uczuciem kołatania serca czy mdłościami. Zazwyczaj dobre efekty przynosi leczenie farmakologiczne, jednak pomocna jest też zmiana stylu życia oraz nawyków żywieniowych. Sytuacją, gdy serce nie jest już wstanie sprostać zapotrzebowaniu na tlen nazywa się niewydolność serc. Chorym mogą wtedy towarzyszyć duszności oraz nietolerancja wysiłku fizycznego, ponieważ serce pompuje mniej krwi do głównych naczyń. Jeszcze innym schorzeniem, które dotyka układ krążenia jest arytmia serca, czyli stan, w którym dochodzi do zaburzeń rytmu pracy serca. Może to być bradyarytmia, gdy serce bije za wolno lub tachyarytmia, czyli przyspieszona akcja serca.

Dysfunkcje układu krwionośnego

Bardzo często stwierdzanym schorzeniem jest też choroba wieńcowa, która polega na zmniejszonym dopływie tlenu do tętnic. Objawia się uczuciem gniecenia w klatce piersiowej oraz silnym bólem, który nasila się w trakcie wysiłku fizycznego i sytuacji stresowej. Natomiast sytuacja, w której dochodzi do martwicy części mięśnia sercowego nazywa jest zawałem – objawia się on silnym bólem za mostkiem, który promieniuje do lewej ręki. Choremu towarzyszy wtedy silny lęk, a nawet wymioty i bóle nadbrzusza.

Zakrzepica

Zakrzepica jest powikłaniem, które występuje często przy wielu chorobach układu krwionośnego. Powstające w naczyniach krwionośnych zakrzepy uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Może to prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia poprzez tworzenie się zatorów w kluczowych organach ciała. Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele i niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty żeby dokładnie ocenić stan pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pamiętajmy również o tym, że nasz tryb życia może zmniejszyć ryzyko występowania w-w. schorzeń. Odpowiednia dieta, utrzymanie zdrowej wagi ciała, aktywność fizyczna – to wszystko sprawi, że prawdopodobieństwo zachorowania będzie znacznie niższe. Pomoże również systematyczne sprawdzanie naszego zdrowia poprzez badania profilaktyczne. Lekarz zleci serie badań krwi, skieruje w razie potrzeby na USG żył i tętnic.