Zalety i wady głodówek oczyszczających

Głodówki wywołują wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że są bardzo zdrowe i każdy od czasu do czasu powinien trochę pogłodować, inni z kolei są nim przeciwni i wskazują, że nie są zdrowe dla organizmu. Warto wobec tego poznać najważniejsze zalety i wady głodówek oczyszczających przed zdecydowaniem się na taki krok.

Możemy spotkać się z różnymi planami głodówek oczyszczających organizm. Najpopularniejsze to głodówki jednodniowe. Zwykle zalecają one zaprzestanie palenia papierosów, picia kawy, herbaty oraz alkoholu na kilka dni przed rozpoczęciem, a także w dniu poprzedzającym głodówkę powinniśmy tylko pić wodę i herbatki ziołowe, jeść owoce i warzywa. W trakcie głodówki powinniśmy pić około dwóch litrów płynów dziennie, na przykład wody, herbat owocowych, rozcieńczonych soków. Dodatkowo powinniśmy ćwiczyć, by wspomóc oczyszczanie organizmu. Po zakończonej głodówce nie powinniśmy od razu wracać do poprzedniej diety, ale przejść na dietę niskokaloryczną i lekkostrawną.

Zwolennicy głodówek wskazują, że jeżeli nie jemy, nasz organizm może oczyścić się szybciej ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz łatwiej walczyć z różnymi „intruzami”, na przykład wirusami czy bakteriami. Wiążą to przede wszystkim z faktem, że organizm koncentruje się wtedy na walce z chorobami, a nie na trawieniu pokarmów. Z kolei przeciwnicy wskazują, że w ten sposób możemy doprowadzić nawet do wycieńczenia organizmu, który nie posiada odpowiednich substancji odżywczych niezbędnych do funkcjonowania.

Również zwolennicy głodówek wskazują, że pozwalają one na poprawę pracy układu pokarmowego. Lepiej pracować mają wtedy wątroba, trzustka czy pęcherzyk żółciowy, ponieważ nie są obciążone jedzeniem. Dochodzi również do oczyszczania jelit, ponieważ organizm kończy wtedy trawić wszystkie pokarmy zjedzone wcześniej.

Warto też pamiętać o tym, że podczas głodówki mogą wystąpić niepożądane objawy, na przykład zawroty głowy oraz bóle brzucha. Może też pojawić się wzmożona potliwość ciała czy przykry zapach z ust, ale zwolennicy głodówek wiążą je przede wszystkim z oczyszczaniem się organizmu z toksyn.

Dietetycy wskazują, że głodówki nie są zbyt dobrym sposobem na odchudzanie. Kilka dni bez jedzenia sprawi, żem organizm po przejściu na zwykłą dietę zacznie pracować nierównomiernie, dlatego może zacząć odkładać zapasy tłuszczu.

Wobec tego głodówka nie jest dla każdego i nie powinniśmy oczekiwać po niej cudów. Gdy jednak jesteśmy ciekawi efektów, najlepiej przejść na głodówkę jednodniową, która jest bezpieczną dla organizmu.