Choroby układu krążenia już od wielu lat są pierwszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Do najczęściej występujących schorzeń zalicza się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, zawał lub niewydolność serca oraz zaburzenia lipidowe, na przykład duże stężenie cholesterolu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, aby im zapobiegać oraz na bieżąco sprawdzać stan swojego zdrowia. Jakie badania w Łodzi można wykonać, by sprawdzić swój układ krążenia?
Podstawa, czyli badanie krwi
Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną, jeśli chodzi o choroby układu krążenia jest badanie krwi. Warto wykonywać je regularnie, ponieważ jest tanie, łatwo dostępne i bezinwazyjne, a potrafi dużo powiedzieć na temat stanu zdrowia. Jakie czynniki warto określić? Na przykład wysokoczułe oznaczenie białka C-reaktywnego. Jest to wskaźnik toczącego się stanu zapalnego i podwyższonego ryzyka choroby wieńcowej. Troponiny sercowe, określają potencjalne uszkodzenia komórek mięśnia sercowego, natomiast aktywność CK jest badaniem w kierunku uszkodzenia mięśnia sercowego. Podczas badania warto też określić standardowo poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz elektrolitów NA i K w surowicy. Bardzo cennym badaniem jest homocysteina, pomocna w określaniu zawału serca i zakrzepicy.
Polecamy: www.profamilia.net.pl
Jakie badania serca wykonać w Łodzi?
Wczesne wykrycie chorób związanych z układem krążenia daje większe szanse na ocalenie życia i wdrożenie skutecznego leczenia. Oprócz badań krwi warto raz na jakiś czas wykonać bardziej specjalistyczne badania, na przykład elektrokardiogram, RTG klatki piersiowej, echo serca czy specjalistyczne EKG, czyli tzw. holter, który trwa 24 godziny. Jeżeli w badaniach tych lekarz odkryje jakieś nieprawidłowości może zalecić wykonanie pogłębionej diagnostyki. Zazwyczaj są to badania specjalistyczne i inwazyjne, które muszą być wykonywane w szpitalu – zalicza się do nich między innymi koronografia, koronaroplastyka czy cewnikowanie serca. W Łodzi bez problemu znajdziesz miejsca, w którym będziesz mógł przeprowadzić zarówno podstawową i jak i bardziej zaawansowaną diagnostykę.