Każdemu z nas czasami towarzyszy gorsze samopoczucie, które może być efektem zmęczenia, trudnej sytuacji czy problemów ze zdrowiem. Bardzo często stan obniżonego nastroju trwa zaledwie kilka dni, a po rozwiązaniu męczącego problemu znika. Niekiedy jednak ludziom towarzyszą objawy depresji przez długi czas – wraz z jego upływem stają się coraz silniejsze, utrudniając wykonywanie codziennych obowiązków. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, być może się zastanawiasz, kiedy powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty.
Depresja – co musisz o niej wiedzieć?
W przeciwieństwie do zwyczajnego obniżenia nastroju, który może przytrafić się każdemu, depresja to poważna choroba psychiczna, która wymaga kompleksowego podejścia. Nieleczona może nasilać się, prowadząc do ciężkiej postaci choroby, która niesie za sobą nawet ryzyko popełnienia samobójstwa. Statystki mówią, że, aż co czwarty nieleczony pacjent odbiera sobie życie. Wbrew pozorom, zaburzenia psychiczne są stosunkowo powszechne – według luźnych statystyk choruje na nie aż 10- 25% ludzi. Jednak wiele osób nie udaje się ze swoim problemem do lekarza, więc przypadków tych może być znacznie więcej. Depresja może dotknąć ludzi w każdym wieku – często chorują na nią osoby w przedziale wiekowym 25-40 lat oraz seniorzy.
Kiedy zgłosić się do psychologa?
Jak można odróżnić zwykłe gorsze samopoczucie od depresji lub stanów lękowych? Do najczęściej występujących objawów depresji należy utrata radości z życia oraz niemożność odczuwania przyjemnością. Chorym może towarzyszyć zobojętnienie oraz uczucie pustki. Z czasem przestaje udzielać się w towarzystwie i przestaje angażować się w dotychczasowe zainteresowania. Charakterystyczne dla tego stanu są objawy takie jak bezsenność, obniżenie energii, nadmierne zmęczenie, wrażenie bezsensu życia oraz zaniżenie własnej samooceny. U chorych stwierdza się też spadek libido lub zaburzenia miesiączkowania. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się myśli, a nawet próby samobójcze. Kolejnym groźnym symptomem tej choroby jest samookaleczanie się.