Dość łatwo jest je szybko zdiagnozować. Są one bowiem bardzo charakterystyczne, wyraziste i mają specyficzne objawy. Jak rozpoznać kurzajkę na stopie? Przede wszystkim po tym, że jest to zmiana skórna o wyglądzie brodawkowatym. Ma ona grudkowatą, nierówną budowę, a jej struktura jest zdecydowanie szorstka. Jeśli chodzi o kolorystykę, jest tu ona podobna do kolorystyki naszej zdrowej skóry, choć może mieć też nieco bardziej szary odcień. Za każdym razem jednak od razu zauważymy wyraźne oddzielenie skóry zdrowej od tej z brodawką.
Kurzajki – przyczyny powstawania na stopach
Winnym powstania brodawek jest każdorazowo wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżnia się ponad sto jego rodzajów, jednak tu powodem jest HPV1 lub HPV2. Najczęściej zarażamy się nimi poprzez używanie tych samych przedmiotów co zakażony, zwłaszcza gąbek, ręczników i innych służących do higieny intymnej. Oczywiście same stosunki seksualne z chorym również stanowią ryzyko zakażenia. Ale niekiedy wystarczy nawet tylko to, że zarażony dotknie ręką jakiejś powierzchni, a później my w tym samym miejscu położymy swoją dłoń.
Gdy już wiemy, skąd się biorą kurzajki na stopach, czas przejść do omówienia tego, jak się ich skutecznie pozbyć.
Jak usunąć kurzajkę na stopie samodzielnie?
Gdy nasz problem ma niewielką skalę, spokojnie możemy spróbować go leczyć samodzielnie, bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Małe, pojedyncze zmiany smarujmy wykorzystując płyny oraz maści na kurzajki na stopach. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim kwas mlekowy oraz salicylowy. Zapewniają one działanie złuszczające, zasuszające i antyseptyczne. Stosujmy je dotąd, aż ostatnie, nawet najmniejsze ognisko wirusowe zniknie.
Warto też wiedzieć, jak pozbyć się kurzajek na stopie domowymi metodami. Będzie to działanie wspomagające preparaty apteczne. Na zmianę przyłóżmy chociażby skórkę cytrynową moczoną w occie przez około dobę. Taką terapię stosujemy przez 3 kolejne noce, przyklejając skórkę do stopy plastrem. Po tygodniu ponawiamy cały proces. W przypadku bólu i dyskomfortu, ulgę zapewni dodatkowo moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą (dwieście gram soli na litr wody). Tę zmiękczającą kąpiel odbywajmy codziennie przez około pół godziny.
Co na kurzajki na stopach zaleci lekarz?
Jeśli zmiany kurzajkowe są liczne i duże, nie czekajmy z pójściem do lekarza dermatologa. On zbada dokładnie sprawę i podpowie, jak zlikwidować kurzajki na stopie o wiele szybciej niż za pomocą wyżej wymienionych metod.
Co może zaproponować nam specjalista? Na przykład zamrażanie, czyli krioterapię. Dobrym sposobem będzie też wymrażanie, określane profesjonalnie jako elektrokoagulacja. Trzecią, coraz popularniejszą techniką leczenia, jest wykorzystanie bezbolesnej laseroterapii.