Nowy Ład – komu opłaci się rewolucja w podatkach?

Chyba niewiele tematów wzbudza w ostatnich miesiącach tyle emocji, co wchodzący właśnie w życie Nowy Ład, jak określona została mega-reforma systemu podatkowego. Choć według zapewnień rządzących opłacić się ma niemal każdemu, to w rzeczywistości skorzysta na nim relatywnie niewielki procent obywateli. Komu więc opłaci się nowy ład?

Nowy Ład a przedsiębiorcy

Jedną z najważniejszych zmian będzie ta dotycząca opłacanej przez przedsiębiorców składki zdrowotnej. Zamiast zryczałtowanej kwoty, którą do tej pory opłacał każdy przedsiębiorca, teraz jej wysokość będzie zależna od dochodu, co w praktyce można uznać za podwyżkę podatków od osiąganych zysków – a jeszcze boleśniejszym czyni tę zmianę wprowadzenie składki minimalnej. Warto tylko wspomnieć, że składki zdrowotne nie będą dłużej odliczane od podatku.

Inną zmianą, którą zauważą przedsiębiorcy, jest zmiana w opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niektóre branże, jak np. IT mogą liczyć na obniżoną stawkę podatku, nawet do 12%, podczas gdy inne profesje, np. architekci, mogą liczyć na 14%. Dodatkowo wprowadzono wiele regulacji, np. dotyczących najmu prywatnego, który będzie teraz rozliczany wyłącznie ryczałtem.

Od 2022 roku zlikwidowana zostanie możliwość rozliczania się na podstawie karty podatkowej, choć przedsiębiorcy, którzy do tej pory działali na jej podstawie, zachowają taką możliwość. Wśród innych zmian można wspomnieć o dodatkowych ulgach dla przedsiębiorców, np. podczas ekspansji na kolejne rynki, tworzenia nowych rozwiązań i produktów, wspierania sportu i kultury czy pozyskiwania kapitału finansowego.

Komu najbardziej się opłaci?

W największym stopniu zaprezentowane zmiany okażą się korzystne dla najuboższych – osoby zarabiające do 30 tysięcy złotych, o ile nie są przedsiębiorcami, nie zapłacą w istocie żadnego podatku od dochodów. Przedstawiciele wielu branż również będą mogli liczyć na lekkie wsparcie, choć składka zdrowotna z pewnością zniweluje większość korzyści. Biuro rachunkowe powinno udzielić szczegółowych informacji oraz przedstawić wyliczenie, jak będzie nowy ład wyglądał w Twoim, indywidualnym przypadku.