Różne rodzaje szamponów – jaki wybrać?

Wiele osób ma problem z dobraniem właściwego szamponu do swoich włosów. Ilość rodzajów szamponów dostępnych na rynku wcale nie pomaga, a co gorsza, wybór często pada na te najbardziej uniwersalne – 2w1, 3w1. Jak zatem wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Skład

Wszystkie Szampony zawierają w sobie wodę, zagęszczacze, zmętniacze, środki powierzchniowo czynne, konserwanty, a czasami witamy. Najważniejsze, aby szampon miał jak najwięcej składników naturalnych i nie zawierał silikonów. Warto jest zatem czytać dokładnie etykiety i porównywać je ze sobą.

Normalne szampony

Jeżeli nie zauważasz jakichkolwiek problemów z swoimi włosami, ten typ jest dla ciebie odpowiedni. Co prawda, nie posiadają żadnych środków odżywczych, regenerujących, ale jeśli wybór pada między szampony do wszystkiego z sklepowych półek popularnych sieci, a nim – wybór jest oczywisty. Warto przy tym wybierać znane i sprawdzone marki, aby nie wpaść w pułapkę marketingową.

Do włosów tłustych

Popularne są tzw. szampony lecznicze. Mają one inny zapach i konsystencję niż te uniwersalne. Jest to, tylko i wyłącznie, chwyt marketingowy, klient w ten sposób nabiera przekonania, że szampon ma specjalny skład, który magicznie wpływa na gruczoły łojowe. Do tego typu włosów zaleca się szampony lekkie, a jeśli one nie pomagają można użyć specjalnych odżywek.

Włosy z problemem łupieżu

Główną przyczyną łupieżu jest rogowacenie i łuszczenie się naskórka w okolicach głowy. Na tę przypadłość, z pewnością pomogą szampony z dodatkiem wyciągu z szałwii, witaminy E, aktywnego cynku czy ekstraktu z żeńszenia.

Do włosów koloryzowanych

Najlepszym wyborem będą szampony fryzjerskie chroniące pigment przez wypłowieniem oraz z filtrem UV. Zawierać będą składniki aktywne i kondycjonujące, które nie tylko będą chronić farbę przed czynnikami zewnętrznymi, ale również nadadzą odpowiedni blask.

Do włosów cienkich

Ten typ szampony można używać przy bardzo częstym myciu włosów. Jest delikatny i nie zawiera żadnych specjalnych substancji, lecz uwaga! Nie można go nakładać na suchą skórę, ponieważ może spowodować lekkie podrażnienie i dyskomfort.

Do włosów suchych

To bardzo popularnych rodzaj szamponu. Zawiera w sobie substancje aktywne oraz kreatynę, która sprawia, że włosy nabierają objętości, są nawilżone i dają się łatwo rozczesywać. Taki szampon jest bardzo gęsty i często ma w składzie liczne proteiny.