Najważniejsze badania ginekologiczne

Regularne badania ginekologiczne powinna wykonywać kobieta w każdym wieku – to nie ulega wątpliwości. Profilaktyka w tym przypadku to najskuteczniejszy sposób na wykrycie poważnych chorób w początkowym stadium – w tym raka piersi lub raka szyjki macicy. Które badania są więc najważniejsze i należy o nich pamiętać?

Cytologia – proste badanie, które może uchronić przed rakiem

Jednym z najważniejszych badań dla kobiet w każdym wieku – również tych młodych – jest cytologia. Bardzo często jest to badanie bezpłatne, które trwa bardzo krótko i wykonywane jest w niemal każdym gabinecie ginekologicznym. Wbrew pozorom nie służy ono wykrywaniu raka szyjki macicy – chociaż takie przypadku też się zdarzają. Jeżeli wykonujemy cytologie regularnie – raz na rok, lub raz na trzy lata – lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowe komórki, które dopiero mogą wskazywać, że w przyszłości pacjentka będzie narażona na rozwinięcie się nowotworu. Tak poważną chorobę można więc wykryć na bardzo wczesnym etapie, wręcz przedinwazyjnym, co skutkuje skutecznym leczeniem.

Mammografia i USG – podstawowa profilaktyka piersi 

To dwa podstawowe badania, które potrafią wykryć zmiany w piersiach na ich wczesnym stadium. USG piersi powinno się wykonywać co dwa lata u kobiet między 20-30 rokiem życia, oraz raz w roku po trzydziestce. Natomiast pierwsze badanie mammograficzne należy wykonać po 40 roku życia. Kobiety po 50 w Polsce mogą wykonać je bezpłatnie i bez skierowania. Mammografia potrafi wykryć do 95% zmian nowotworowych, nawet jeżeli mają one zaledwie 3mm średnicy. A USG piersi to proste badanie, które trwa 15 minut i przebiega bezboleśnie.

USG jajników – proste i skuteczne badanie 

To kolejny ważny element badań ginekologicznych – jest ono szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne, a zarazem skuteczne. Pozwala na wykrycie wszelkiego rodzaju cyst i torbieli na jajnikach, które ewentualnie mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia w przyszłości raka. Przydatne jest także w diagnostyce i leczeniu policystycznych jajników. Poleca się wykonywać je regularnie co dwa lata u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie.