Dlaczego dobre oświetlenie jest ważne i gdzie je kupić?

Naturalnym jest, że nasze organizmy są najbardziej aktywne w dzień, po zachodzie słońca zaś przechodzą w tryb związany z większym odpoczynkiem. Jeśli jednak wybierzemy nowoczesne, wydajne oświetlenie do domu, wtedy możemy nieco oszukać naturę. Dobrze dobrane światło umieszczone wewnątrz pomieszczeń poprawia samopoczucie domowników, dodaje solidnej dawki chęci do działania i energii a nawet sprawia, że nasze ciśnienie tętnicze jest lepiej unormowane. Zastanówmy się więc poważnie nad tym, jakie lampy do domu wybrać, by skutecznie służyły nam przez długie lata.

Barwy światła to podstawa

Pierwszym krokiem podczas wyboru oświetlenia powinien być ten związany z barwą światła emitowaną przez żarówkę czy zintegrowany z lampą moduł ledowy. Plafony sufitowe świecące światłem neutralnym, czyli tym mającym poziom pomiędzy 3 500-4 500 Kelwinów, będą dla naszego oka najbardziej przyjazne. Są one bardzo zbliżone światłem do światła dziennego. Neutralna, biała barwa światła jest dodatkowo świeża i lekko pobudzająca, dzięki czemu dobrze się przy niej pracuje.

Kinkiety ścienne o świetle ciepłym (2 500-3 500 Kelwinów) będą sprzyjały relaksowi. Ich głęboka, miękka barwa jest niezwykle przytulna, wyciszająca, możemy ją więc śmiało wykorzystać w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku: sypialniach, salonach czy strefach kąpielowych. Z kolei żyrandole o świetle zimnym (5 500 Kelwinów i więcej) pobudzą nasze organizmy oraz wzmocnią nasz poziom koncentracji. Takie rozwiązania możemy znaleźć w gastronomicznych kuchniach, na halach produkcyjnych czy niekiedy w gabinetach stomatologów.

Gdzie kupić dobre lampy?

Wiele osób chcąc kupić lampki nocne czy innego rodzaju domowe źródła światła udaje się od razu do marketów budowlanych. To nie jest zły pomysł. Dostaniemy w nich bowiem od ręki wiele podstawowych modeli oświetlenia, a dodatkowo często możemy „złowić” naprawdę ciekawe promocje.

Inną propozycją jest stacjonarny sklep z oświetleniem. Takie punkty znajdują się w każdym większym mieście. Szukajmy ich w centrach meblowych, ale i jako sklepy samodzielne, zlokalizowane nawet na obrzeżach miasta. Ich plusem jest o wiele większa ekspozycja produktów niż w marketach budowlanych i możliwość osobistego porozmawiania z doradcą, który specjalizuje się w temacie lamp.

Dla tych natomiast, którzy najwyżej cenią e-zakupy, stworzono sklepy internetowe z lampami, takie jak sklep Lajtit.pl. W nich znajdziemy zdecydowanie największą ofertę oświetlenia. Do wyboru dostaniemy nawet kilkadziesiąt tysięcy lamp, które możemy sortować po różnych kategoriach i parametrach. Gdy mamy wątpliwości co do konkretnego modelu produktu, możemy tu napisać do konsultanta na czacie czy porozmawiać z nim telefonicznie. Dzięki temu bez ruszania się z domu dostaniemy komplet niezbędnych, fachowych informacji, dzięki którym wszystkie wybrane lampy będą modelami w pełni dopasowanymi do naszych potrzeb.