Jak wybrać lampy do domu?

Oświetlenie w domu pełni bardzo istotne funkcje. Nie tylko rozprasza mrok, ale i tworzy odpowiedni klimat i właściwą atmosferę. Zawieszone w pokoju lampy mogą znacząco wpływać na nasz nastrój, stan zrelaksowania czy poziom naszego skupienia. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do swoich wnętrz? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze lamp? Takie i podobne pytania zadaje sobie naprawdę wiele osób, a zespół Lajtit z chęcią podpowiada!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp?

Zanim wyruszysz na poszukiwania idealnego oświetlenia do pomieszczeń w Twoim miejscu zamieszkania, zwróć uwagę na:

– styl – nie ulega wątpliwości fakt, że lampy, które montujesz we wnętrzu swojego domostwa muszą być dla Ciebie atrakcyjne wizualnie i współgrające ze stylem w jakim zostało urządzone pomieszczenie, w którym planujesz je zawiesić. Dla przykładu, w lofcie doskonale sprawdzą się lampy w stylu industrialnym lub lampy w stylu retro. Do eleganckich, klasycznych pomieszczeń szczególnie polecamy lampy w stylu glamour, zaś do prostych i minimalistycznych – oświetlenie w stylu nowoczesnym lub skandynawskim. Popularny ostatnimi czasy jest także styl boho, dzięki któremu we wnętrzach pojawia się mała cząstka natury.

– klasę ochronności – wybierając oświetlenie zwróć szczególną uwagę na to, do jakiego wnętrza je wybierasz. Jeżeli planujesz zakup lamp do łazienki, pamiętaj aby kupować te, których wartość IP wynosi więcej niż 20. Dlaczego? Lampy o nieco wyższej klasie ochronności (np. IP44, IP65) nie są podatne na wilgoć i w kontakcie z wodą nie powinny ulec uszkodzeniu. Z powodzeniem nadadzą się również do przestrzeni ogrodowej. Lampy ze standardowym IP20 bez obaw wybierać można do salonu, kuchni, sypialni, korytarza i innych pomieszczeń, w których oświetlenie nie jest narażone na kontakt z nadmierną wilgotnością.

– energooszczędność – fakt, że lampa jest energooszczędna, wydajna jest ważny przede wszystkich z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy kiedy nadejdzie czas płacenia rachunków za prąd. Drugim powodem – ekologia. Mniejsze zużycie energii i mniejsza ilość zużytych żarówek czy lamp jest bardzo korzystna dla naszej planety, a tym samym i dla nas samych.

-możliwość regulacji – najlepsze lampy to te, które możesz ustawić pod dowolnym kątem lub zawiesić na dowolnie wybranej przez siebie wysokości. Przyjrzyj się zatem dokładnie opisom i wybierz lampę, którą jak najlepiej możesz dostosować do swoich upodobań.

– funkcje dodatkowe – jeśli zależy Ci na różnego rodzaju udogodnieniach, przyjrzyj się uważnie lampom, które posiadają różne udogodnienia, takie jak zegarek, czujnik ruchu lub zmierzchu, głośnik, wężyk do czytania i wiele, wiele innych.